MYSZ KOMPUTEROWAMysz- umożliwia poruszanie kursorem po ekranie monitora poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej. Mysz odczytuje zmianę swojego położenia względem podłoża i wysyła ją w formie danych cyfrowych do komputera, który dokonuje odpowiedniej zmiany położenia kursora na ekranie. Najczęściej wyposażona jest w dwa przyciski i kółko do przewijania ekranu, które może również pełnić rolę trzeciego przycisku.
STANDARDOWA MYSZ KOMPUTEROWA:
(źródło)
ROZRÓŻNIAMY Mysz mechaniczna (mysz "kulkowa")
Najstarszym typem myszy jest mysz mechaniczna. W urządzeniu tym wykorzystuje się metalową (ciężką) kulkę pokrytą gumą (substancją o dużym współczynniku tarcia względem większości materiałów) oraz system rolek. Kulka pod wpływem tarcia o powierzchnię, po której przesuwamy mysz, obraca się i powoduje obrót dwóch prostopadle umieszczonych rolek. Ruch ten jest interpretowany elektronicznie. Rolki poruszają talerzyki o pewnej (najczęściej 32 lub 36) liczbie otworów rozłożonych równo na brzegu talerzyka. Obrót talerzyka powoduje przecinanie strumienia światła (podczerwieni), który odbierany jest przez czujnik. Ponieważ znany musi być kierunek prowadzenia myszy, czyli kierunek obrotu talerzyka, stosuje się na jedną oś dwa czujniki umieszczone w pewnym odstępie od siebie, oświetlane jedną lub dwiema podczerwonymi diodami LED. Sygnał z czujników jest doprowadzany do wstępnej postaci cyfrowej przez komparator napięcia. Impulsy z czujników są zliczane w danym przedziale czasu i jest to przekazywane do komputera, w sposób nazywany protokołem komunikacji (najczęściej PS/2). Ze względu na to, że do poruszania kulką myszy potrzebna jest równa powierzchnia o odpowiednio dużym tarciu, stosuje się specjalne podkładki. W trakcie używania myszy brud z podkładki przenosi się na kulkę i wałki. Powoduje to problemy z działaniem urządzenia i wymusza jego czyszczenie co jakiś czas.
http://gims.pl/mysz-komputerowa.html
(źródło)
Mysz diodowa (mysz optyczna)
Nowszym rozwiązaniem jest tzw. mysz optyczna. W podstawie takiej myszy zainstalowana jest jedna lub więcej diod elektroluminescencyjnych oświetlających powierzchnię pod myszą, soczewka ogniskująca oraz matryca CCD. Mysz tego typu posiada także specjalizowany procesor DSP (zazwyczaj zintegrowany z matrycą) służący do analizowania względnych zmian w położeniu mocno powiększonego obrazu powierzchni. Zaletą tego rozwiązania jest brak mechaniki, która łatwo ulega zanieczyszczeniu i wymaga częstej konserwacji oraz to, że mysz działa na prawie każdej powierzchni (oprócz szkła i lustra) i teoretycznie nie wymaga podkładki. Wadą tego typu urządzeń jest jednak wrażliwość na silne światło dzienne, które padając z boku może zakłócać pracę myszki.
http://www.stronamoja.cba.pl/stronka3/mysz.html (źródło)
Mysz laserowa:
Jednym z najnowszych rozwiązań jest zastosowanie diody laderowej zamiast diod świecących, co jeszcze bardziej podnosi rozdzielczość myszy, a tym samym jej czułość. Zaletą tego rozwiązania jest brak mechaniki, która łatwo ulega zanieczyszczeniu i wymaga częstej konserwacji oraz to, że mysz działa bezproblemowo na praktycznie każdej powierzchni (oprócz szkła, granitu i lakierowanego drewna). Nie świeci w oczy światłem widocznym
http://www.purepc.pl/node/743 (źródło)
POŁĄCZENIE Z KOMPUTEREM
Mysz przewodowa:
Najbardziej rozpowszechniony typ myszy, podłączony do komputera za pomocą kabla
http://www.cafepc.pl/index.htm?module=content&ext=printcontent&id=9095 (źródło)
http://www.cafepc.pl/index.htm?module=content&ext=printcontent&id=9095 (źródło)
Mysz bezprzewodowa:
Mysz bezprzewodowa nie wymaga przewodowego podłączenia do komputera. Do komputera podłączony jest moduł. Pomiędzy modułem a myszą dane przesyłane są przy pomocy fal radiowych lub w starszych modelach za pomocą podczerwieni
http://www.komputerswiat.pl/testy/sprzet/myszy/2010/03/wielki-test-18-myszy-bezprzewodowych.aspx
(źródło)
http://www.komputerswiat.pl/testy/sprzet/myszy/2010/03/wielki-test-18-myszy-bezprzewodowych.aspx
(źródło)
Jak powstaje mysz komputerowa?
Mysz powietrzna
Firma Logitech wprowadza bezprzewodową mysz, której można używać albo w
tradycyjnie na biurku, albo... w powietrzu. Logitech MX Air Mouse
pozwala użytkownikowi na kontrolowanie odtwarzania multimediów i innych
funkcji myszy poprzez manipulowanie urządzeniem w powietrzu.
http://e-portalik.net/ciekawostki/powietrzna-mysz/ (źródło)
Źródło www.wiklipedia.pl
www.youtube.com
http://www.komputerswiat.pl
Marta Kaszewska. ;)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz